Nasze wieloletnie doświadczenie jako użytkowników okularów, wskazuje jednoznacznie, że jedna para okularów korekcyjnych to za mało. Warto nadmienić, że w dzisiejszych czasach okulary to nie tylko przyrząd optyczny, który pozwala lepiej widzieć, to często także element stylizacji. Co w przypadku, gdy zgubisz okulary lub ulegną one zniszczeniu?
By uniknąć sytuacji kryzysowej zainwestuj w drugą parę okularów!
Każdemu może przytrafić się pechowa sytuacja – zgubienie czy zniszczenie okularów to dla niektórych poważny problem, szczególnie przy większej wadzie wzroku.
Czasem naprawa uszkodzonego zawiasu lub frontu oprawy zajmuje parę minut, niekiedy wymaga zamówienia odpowiednich części, więc czas oczekiwania przedłuża się do kilku dni. Najczarniejszym scenariuszem jest utrata okularów – jak wówczas dobrze funkcjonować? Bezpiecznie prowadzić samochód czy efektywnie pracować przed monitorem komputera?
Na wypadek zgubienia, zniszczenia, na czas naprawy warto mieć drugą parę okularów korekcyjnych o tych samych mocach.
Stare okulary nie sprawdzą się jako te zapasowe
W podbramkowej sytuacji, gdy straciłeś aktualne okulary, możesz sięgnąć po stare oprawki, które będą lepsze niż nic. Zwykle poprzednie okulary różnią się mocami, dodatkowo czasem są już dość zużyte, więc nie będą one rozwiązaniem optymalnym. Powrót do nieaktualnych okularów, z niewłaściwą korekcją wady wzroku, może też wiązać się z dyskomfortem.
Kilka powodów, aby zaopatrzyć się w drugą, niekoniecznie tylko zastępczą/awaryjną parę okularów
Awarie, wypadki – w przypadku gdy Twoje “główne” ulubione okulary ulegną uszkodzeniu, posiadasz drugą parę z aktualnymi mocami. Pozwala Ci to w spokoju i bezpieczeństwie (szczególnie, gdy masz dużą wadę wzroku) udać się do optyka, celem naprawy/serwisu okularów.
Żywotność – tak jak z butami, spodniami czy innymi elementami garderoby; okulary się zużywają podczas użytkowania, od noszenia, zakładania i zdejmowania. Jeśli używasz kilku par okularów, wtedy wszystkie są mniej wyeksploatowane. Wydłużasz tym samym ich “okres użytkowania”.
Styl – Jeżeli wybierzesz więcej niż jedne okulary, możesz dopasować oprawki pod konkretne stylizacje np. jedna bardziej oficjalna/użytkowa do pracy, druga do uprawiana sportów, kolejna domowa.
Wymogi prawne – w niektórych krajach, np. Hiszpanii, Kodeks Drogowy wymaga, by kierowca posiadał zapasową parę okularów korekcyjnych w schowku samochodowym. Pamiętaj o tym, jeśli wybierasz się na zagraniczne przejażdżki.
Słońce – możesz wybrać okulary z fotochromem (takie, które zabarwią się na słońcu, a w pomieszczeniach będą przejrzyste) lub przeciwsłoneczne z korekcją jako drugą parę – wygląd, jakość widzenia + ochrona przed UV na raz.
Wygoda – szczególnie jeśli używasz okularów tylko do czytania. Z doświadczenia wiemy, że są one najczęściej gubione i niszczone. Zwykle najlepiej sprawdza się reguła 3 par – jedna w pracy, druga w domu, trzecia w torebce.