To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Krótkowzroczność to wada wzroku, w której najczęściej gałka oczna jest zbyt długa, dlatego promienie światła wpadające do oka skupiają się przed siatkówką zamiast na siatkówce, w efekcie czego obraz daleko położonych obiektów jest nieostry.
Naukowcy szacują, że do 2050 roku około 50% ludzkości będzie dotknięta problemem krótkowzroczności, w tym około 10% krótkowzrocznością wysoką, czyli powyżej -6,00 dioptrii. Dlatego właśnie tak ważne jest podjęcie natychmiastowych działań.
Powinno nas zaniepokoić jeśli dziecko:
• w szkole siada coraz bliżej tablicy,
• w domu siada coraz bliżej ekranu telewizora czy komputera,
• trzyma książkę blisko oczu,
• podczas czytania wodzi palcem po słowach,
• narzeka na bóle głowy, migreny, zmęczenie oczu,
• często pociera oczy, • mruży oczy patrząc w dal,
• ma problemy z koncentracją,
• obraca głowę tak, aby używać tylko jednego oka,
• ma okresowe dwojenie obrazu lub „ucieka“ mu jedno oko,
• jest zamknięte w sobie, boi się „obcych”,
• podchodzi z rezerwą nawet do znanych osób aż do momentu aż będzie bardzo blisko nich,
• nie okazuje radości z wizyty członków rodziny, aż do momentu gdy będą bardzo blisko,
• bardziej reaguje na głos osoby znajomej niż na jego wygląd.
Rozwój krótkowzroczności zależy od wielu czynników i jest zależny zarówno od czynników genetycznych, jak i środowiskowych. Wiele wskazuje na to, że te drugie – zewnętrzne, odgrywają większą rolę. Mamy więc szanse, by przeciwdziałać rozwojowi wady wzroku, mając wpływ na czynniki takie jak oświetlenie, aktywność na świeżym powietrzu, ilość pracy w bliży czy jakość obrazu tworzonego na siatkówce oka.
Warto wprowadzić przerwy podczas długotrwałej pracy z bliska i co każde 20 minut patrzenia na bliskie odległości popatrzeć przez 20 sekund na odległość 6 metrów lub dalej. Zaleca się, aby odległość pracy z bliska nie była mniejsza niż 40 cm (niezależnie, czy patrzymy na książkę, czy ekran smartfona).
W zapobieganiu krótkowzroczności istotne jest, aby spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu w naturalnym oświetleniu, minimum 2 godziny dziennie. Bardzo ważne jest także to, aby występująca krótkowzroczność była całkowicie skorygowana, co wymaga regularnych badań wzroku (w okresie edukacji przynajmniej raz w roku) tak, by nie korzystać z korekcji słabszej, niż aktualnie potrzebna.
Bardzo dobrą metodą kontroli rozwoju krótkowzroczności u dzieci jest stosowanie korekcji okularowej soczewkami MiYOSMART wykorzystującymi Technologię D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments). Soczewka ta wykorzystuje działanie dwóch obszarów – optycznej sfery korekcji, która znajduje się w centrum soczewki i zapewnia najlepszą ostrość wzroku oraz terapeutycznej strefy optycznej. Strefa ta swoją strukturą przypomina plaster miodu, a składa się z mikrosegmentów rozogniskowania. Każdy z mikrosegmentów powoduje krótkowzroczne rozogniskowanie w peryferyjnych częściach siatkówki, dzięki czemu oko nie jest stymulowane do szybszego wzrostu i w konsekwencji rozwój krótkowzroczności zostaje spowolniony.
Badania kliniczne potwierdziły, że soczewki okularowe MiYOSMART z technologią D.I.M.S. spowalniają progresję krótkowzroczności średnio o 60%, w porównaniu ze standardowymi soczewkami jednoogniskowymi.
Soczewki MiYOSMART produkowane są z poliwęglanu, czyli materiału bezpiecznego i lekkiego, szczególnie polecanego dla dzieci. W naszej ocenie wyspy rozogniskowania – część terapeutyczna w kształcie plastra miodu – nie wpływają negatywnie na wygląd okularów, są delikatnie widoczne pod światło.